ابزارهای کنترل از راه دور دوربین نیکون – قسمت دوم

480x408ximage001.png.pagespeed.ic.hCdZvkKPS-

 

چندی پیش و طی قسمت اول این یادداشت به معرفی ابزارهای اتصال و کنترل دوربین‌های حرفه‌ای نیکون پرداختیم که مبتنی بر سیستم بی‌سیم وای-فای و هماهنگ سازی و کنترل همزمان تعدادی دوربین با یکدیگر بودند. در این قسمت به ابزارهای کنترل قدیمی‌تر نیکون پرداخته و علاوه بر سیستم‌های بی‌سیم رادیویی، ابزارهایی که بر اساس تکنولوژی مادون قرمز کار می‌کنند را هم بررسی خواهیم کرد.

در این سری از مقالات ابزارهای کنترل دوربین از طریق سیم مد نظر نبوده و هدف اصلی معرفی ابزارهایی است که امکان اتصال بی‌سیم را فراهم می‌کنند.

فرستنده بی‌سیم WT-4A

400x340ximage00,5B2c3691c8ef638ace5be9febe3506048f,5D.png.pagespeed.ic.kDtVThdkl3

 

این ابزار فرستنده بی‌سیم که برای دوربین‌های D3، D700 و D300 طراحی شده امکان  عملکرد بی‌سیم Wi-Fi یا کابل شبکه این دوربین‌ها  از طریق نرم‌افزار Camera Control 2  و انتقال فایل‌ها با نرم افزار FTP را فراهم می‌کند.

محدوده انتقال هنگامی که از شبکه LAN استفاده شود ۱۸۰ متر  با  (IEEE 802.11b/g) یا ۲۶۰ متر  با (IEEE 802.11a) می‌باشد. انتقال بی‌سیم Wi-Fi با استانداردهایIEEE 802.11b/g, IEEE 802.11a (WiFi a/b/g) و اتصال با سیم LAN با استانداردهای IEEE 802.3u (100BASE-TX) و IEEE 802.3 (10BASE-T) پیش بینی شده است.
تصاویر ضبط شده روی کارت حافظه  و تصاویری که همان لحظه گرفته شده را می‌توان منتقل کرد و روی کامپیوتر یا سرور FTP ذخیره کرد. با استفاده از ایجاد شبکه Ad-hoc می‌توان به اتصال نظیر به نظیر بین این دستگاه و یک کامپیوتر یا سرور FTP اقدام کرد.ضمنا حالتی برای اتصال با یک نقطه تماس شبکه (Access Point) پیش بینی شده است.

هنگامی که با کامپیوتر به این وسیله متصل شوید می‌توانید تصاویر را به صورت بندانگشتی مشاهده کرده تصاویر دلخواه را انتخاب و سپس نسبت به انتقال و ذخیره آنها اقدام کرد. همچنین می‌توان به صورت مستقیم تصاویر ذخیره شده روی کارت حافظه را به پرینتر متصل به کامپیوتر ارسال و تصاویر را چاپ کرد.

با استفاده از نرم افزار Camera Control Pro 2 می‌توان تنظیمات دوربین را تغییر داد و نیز کار انتقال تصاویر روی کامپیوتر را انجام داد. این وسیله با باتری EN-EL3e و شارژر MH-18a برای باتری و مبدل AC مدل EH-6 (که جداگانه فروخته می‌شوند) کار می‌کند. این دستگاه به قیمت  هزار دلار به فروش می‌رسد.

انتقال دهنده بی‌سیم WT-5A

image002_1

انتقال دهنده بی‌سیم WT-5A برای استفاده با دوربین‌ D4 نیکون طراحی شده است. این وسیله را می‌توان همراه با وسیله اتصال UT-1 با دوربین‌هایی مانند D800 و D7000 نیز استفاده کرد.

این وسیله می‌تواند سریع‌تر از WT-4A تصاویر را به کامپیوتر یا سرور FTP انتقال دهد. با اتصال این وسیله به UT1 قابلیت استفاده با بعضی از مدل‌ دوربین‌های دیگر را نیز خواهد داشت.

با استفاده از این وسیله در حالت HTTP، می‌توان با گوشی‌های هوشمند iPhone  یا iPad کنترل دوربین را انجام داد، به صورت زنده تصویر را دید و عکاسی کرد و فیلمبرداری HD را شروع یا متوقف کرد. با استفاده از نرم افزار Camera Control Pro 2 و دوربین D4، با استفاده از یک دوربین به عنوان فرمان دهنده می‌توان همزمان شاتر ده دوربین D4 با ترکیب WT-5A را کنترل کرد. قیمت این دستگاه ۸۷۷ دلار است.
وسیله اتصال UT-1

480x408ximage003.png.pagespeed.ic.g_BLIP5jcj
دستگاه  ارتباط UT-1 با اتصال به دوربین‌های  D-SLR  D800/D800E  یا  D7000 امکان اتصال دوربین از طریق شبکه با کامپیوتر یا سرور FTP را برای دانلود تصاویر فراهم می‌کند. همچنین می‌توان با استفاده از نرم‌افزار Nikon’s Camera Control Pro 2  دوربین را از راه دور کنترل کرد. این وسیله می تواند تا نه هاست و پروفایل سرور را در خود ذخیره کند.

این وسیله از طریق کفشک اتصال وسایل جانبی یا رابط SK-7 به دوربین متصل می‌شود. برای استفاده از UT-1 روی دوربین D7100 باید از کابل UC-E6 USB استفاده کرد که همراه دوربین عرضه شده است.

با UT-1 می‌توان عکس و فیلم‌های دوربین را به یک هاست (کامپیوتر یا سرور FTP) منتقل کرد. در این حالت می‌توانید وسیله را در وضعیت ارسال خودکار قرار دهید که با ضبط تصویر روی کارت حافظه بلافاصله آنها را به کامپیوتر یا سرور ارسال می‌کند. در حالت عادی باید تصاویر را در وضعیت مرور انتخاب و دانلود کرد.

در حالت اتصال به کامپیوتر، بجای این که ابتدا ضبط تصاویر روی کارت حافظه ذخیره شود، مستقیما به کامپیوتر ارسال می‌شود. البته فیلم‌ها باید ابتدا در کارت حافظه ذخیره شود سپس روی کامپیوتر منتقل گردد. همچنین می‌توان با استفاده از نرم افزار Camera Control Pro 2 دوربین را کنترل کرد.

این وسیله با استفاده از باتری EN-EL15 کار می‌کند، همچنین می‌توان از اتصال EP-5B و مبدل AC  مدل EH-5/EH-5a یا EH-5b استفاده کرد. استاندارد شبکه مورد استفاده در این وسیله IEEE 802.3u (100 base-TX)/IEEE 802.3 (10 base-T) است و   سرعت انتقال ۱۰/۱۰۰ Mbps با امکان تشخیص خودکار است. ضمنا درگاه اتصال وسیله ۱۰۰ base-TX/10 base-T (Auto-MDIX) می‌باشد. قیمت این دستگاه ۴۷۰ دلار است.

 ترکیب دستگاه UT-1 با WT-5A

480x408ximage004.png.pagespeed.ic.qJ6Di3BTEW

 

با استفاده از ترکیب دستگاه‌های UT-1 با انتقال دهنده بی‌سیم WT-5A می‌توان دوربین‌های D800/D800E  یا  D7000 را به صورت بی‌سیم به کامپیوتر یا سرور FTP متصل و تصاویر را منتقل کرد و یا با استفاده از نرم افزار Camera Control Pro 2 دوربین را کنترل کرد.

این ترکیب با استفاده از کفشک اتصال وسایل جانبی به دوربین متصل می‌شود. اتصال و شرایط تامین قدرت UT-1 و نیز روش اتصال به D7100 همان است که در مورد UT-1 شرح داده شد.

ضمنا شرایط انتقال تصاویر و مدهای اتوماتیک  و دستی انتقال تصاویر و نیز شرایط اتصال به کامپیوتر مشابه وضعیتی است که برای UT-1 شرح داده شد. منتها در ترکیب جدید  امکان اتصال بی‌سیم فراهم شده است، در صورتی که UT-1 به تنهایی فقط امکان اتصال با سیم شبکه یا کابل USB را دارا است. قیمت ترکیب این دو وسیله ۱۳۰۰ دلار است که اندکی ارزان‌تر از خرید تکی این دو وسیله است.

ابزارهای کنترل با مادون قرمز

 


وسیله کنترل از راه دور ML-3

480x408ximage005.png.pagespeed.ic.5ZbjQ2Yuli

 

این وسیله امکان کنترل دوربین از فاصله ۸ متری را با استفاده از اشعه مادون قرمز فراهم می‌کند. امکانات این وسیله فعال سازی شاتر خودکار و فعال سازی تاخیری شاتر و نیز عکاسی تکی و پیوسته است.

ML-3 امکان کنترل بی‌سیم دوربین را با دو کانال جداگانه از طریق شعاع مادون قرمز از فاصله ۸ متری فراهم می‌کند. همچنین وقتی که جسمی از بین فرستنده و گیرنده عبور کند شاتر دوربین را فعال می‌کند که از این امکان می‌توان برای منظورهای محافظت و پایش و نیز عکاسی حیات وحش استفاده کرد.

معمولا استفاده از وسایل کنترل با مادون قرمز در زیر نور آفتاب دچار مشکلاتی می‌شود و ممکن است مواقعی عملکرد  مورد انتظار را نداشته باشد.

این وسیله با دوربین‌های بسیاری از جمله D4, D700, D800/D800E, D3/D3s, D200, D300/D300s, D3X   سازگار و قابل استفاده است.
قیمت این وسیله حدود ۲۶۰ دلار است.

کنترل از راه دور ML-L3

480x408ximage006.png.pagespeed.ic.ntd5v5GthM

این وسیله امکان فعال سازی شاتر از راه دور را فراهم می‌کند. همچنین می‌توان زمان استفاده از شاتر آهسته برای جلوگیری از تکان خوردن دوربین از این وسیله برای عکاسی استفاده کرد. حداکثر برد این وسیله پنج متر از جلوی دوربین است.

همچنین با این وسیله می‌توان شاتر دوربین‌های سری COOLPIX نیکون را از راه دور فعال کرد. این وسیله یک حالت فعال سازی شاتر فوری و دو حالت تاخیری دارد. قیمت این وسیله حدود بیست دلار است.

 

نتیجه‌گیری

وسایل مختلفی در برند نیکون برای اتصال به دوربین پیش بینی شده است که می‌تواند نیاز عکاسان حرفه‌ای به کنترل دوربین یا دوربین‌های متعدداز راه دور  را بر طرف سازد. البته در بیشتر این وسایل، جای امکانات جدیدی مانند دیدن تصویر زنده دوربین یا اتصال با گوشی‌های هوشمند و کنترل دوربین خالی است.

چنین امکاناتی در ابزارهای شرکت‌های متفرقه با تنوع و انتخاب‌های زیادی پیش بینی شده است و با قیمت‌های بسیار مناسب‌تری در دسترس است. مزیت عمده وسایل ارتباط نیکون در مقابل این وسایل امکان اتصال  به تعداد زیادی دوربین و کنترل همزمان آنها است.

 

ارسال دیدگاه

ترجمه توسط تمپــــ‌ها